Satotarinointia vol. 2/25: tatteja Kerimäeltä
Mustikantäyteistä viikonloppua kaikille lukijoille. Pohjois-Karjalassa saatiin hyvinkin sateinen viikonlopun aloitus. Saderintama on pyyhkäissyt kunnolla myös ainakin Savon yli. Sienille tämä tekee niin hyvää ja odotusaika tiivistyykin koko ajan. Lauantai-iltana saatiinkin ostajamme Jarin tuomana mahtava tattiyllätys Kerimäeltä. Niin upeita herkkutatteja kuusikosta: laatikollinen I-luokkaa. Wau! Odottelemme nousevaksi myös haaparouskuja ja kantarelleja enemmissä määrin. Tatinkin osalta kyse on vain ajasta. Toivotaan jatkoon vielä säännöllistä sadetta ja vastapainoksi hyvää, tuuletonta säätä.
Ostot ovat pyörineet tänä viikonloppuna jo laajemminkin. Pohjois-Karjalan maakunnan alueella avattiin perinteiset ostoreitit 1 ja 2. Ostoauto 2 suuntasi Ylämyllylle, Hammaslahteen, Rääkkylään ja Liperiin. Sen sijaan ostoauton 1 suunta oli kohti Nurmesta ja sieltä alastullen Juuan ja Kolin kautta Romppalaan ja lopuksi Kontiolahteen. Ostoverkostomme alkaa olla hyvin kattavasti avoinna Itä-Suomessa. Suunnitteilla tällä hetkellä vielä ensi viikolle ainakin Outokummun, Tohmajärven kiinteän ostopisteen sekä Varkauden ostopisteen avaaminen. Lisäksi Joensuun ostopisteen aukioloaika siirtyy iltaan ja palvelee nyt useammin tunnin. Seuratkaahan siis ilmoitteluamme sivuillamme!
Viikonloppu on kovin mustikantäyteinen. Päiväkirjaan merkittäköön, että roskaisen mustikan ostohinta on tällä hetkellä ennätyksellisissä lukemissa sen ollessa 3 eur/kg. Kerääjät yltävät nyt hienoihin verovapaisiin päivätienesteihin. Mustikkaa löytyy hyvin metsistä.
Ostot pyörivät, mustikkaa löytyy metsistä, kantarellit ovat nousussa ja tatteja alkaa pilkistämään kuusikoista. Sienimetsät siis tiiviiseen tarkkailuun. Tervetuloa ostopisteillemme!
Kuullaan taas!
