Ennätysnousua mäntytatilta Ilomantsissa!

Uskomatonta, mutta juhannuksesta 2025 asti kerääjäpariskunta on kerännyt päivittäin talteen upeat suursaaliit männynherkkutattia. Pohjois-Karjalan Ilomantsissa on saatu sateita hyvin, joten mäntytatti on innostunut paikallisesti nousemaan. Hieno paikallinen kesänousu ja kerääjapari on saanut nauttia jo tatin löytämisen ilosta pitkästä aikaa. Samoin me olemme päässeet ilolla näitä ottamaan vastaan oston merkeissä. Myös Lieksan seudulla on tehty tattihavaintoja.

Viesti suurlöydöstä poikkeuksellisen aikaisin kesällä on lähtenyt hyvin leviämään facessa ja myös mediat, kuten Karjalainen ja Ilta-Sanomat, ovat uutisoineet kerääjäparin hienosta tattisaalislöydöstä. Meitä ilahduttaa kovasti, että niin moni muu meidän lisäksi on ollut asiasta ilahtunut ja ihmeissään. Kertakaikkiaan hieno löytö kerääjäparilta! Onnittelut!

Näiden havaintojen myötä olemme erityisen valppaina ja seuraamme tilannetta maakunnassa sekä muualla Suomessa. Otamme mielellämme havaintoja vastaan tattien, mutta myös muidenkin sienten noususta. Viestiä voi aina laittaa info@dallavalle.fi tai facebook Dalla Valle Oy tai soittaa/viestittää Lorenolle suoraan p. 0500297811. Odotamme kovasti tatin nousun alkua, sadepäiviä on lupailtu sopivasti Pohjois-Karjalaan ainakin. Ostopisteemme eivät ole vielä auki eikä ostoautoja ole kierroksilla, mutta olemme valmiudessa ja voimme sopia ostotapaamisesta Joensuuhun, mikäli löydät suuremman saaliin jo nyt.

Ostopisteet FI
Yksityisyyden hallinta

Hyödynnämme evästeitä varmistaaksemme Sinulle parhaan mahdollisen palvelun. Voit hallinnoida itse, mitä evästeitä palvelussa otetaan käyttöön ja muuttaa asetuksiasi helposti milloin tahansa.